0 947

Vebi Xhemaili Më 17 janar 2007 populli shqiptar përkujton gjashtëgjind e katër vjetorin e vdekjes së heroit të tij të lavdishëm Gjergj Kastrioti-Skenderbeut, një nga...
0 630

Ilir Muharremi Prisja aeroplanin për Hanover. Isha para kohe. U ula në një restorant të aeroportit. Porosita një kafe. Uria nuk më kishte kapluar. Kafen...
0 363

Ismail Arsllani Në një rrumbullakim motesh jetësore, seç hetova në rradake një dridhje si ajo e celularit pa zë dhe, për një çast, rrufeshëm, m’u...
0 357

HAMDI ISLAMI  (Pjesë nga shkrimi autobiografik “Gjurmëve të jetës”) Një muaj më pas, ndërsa rrinte te dritarja “e tij” në zyrën e arsimtarëve dhe bashkë...
0 298

Dr. Sc. Lumni Ademi, Cyrih, Zvicer Uroj qe njerzit e BDI-se te fillojne te skuqen dhe reformohen, ndryshe u mbetet vetem te kapen per dore...
0 391

Nga Oliver Schmitt* Në një samit në Selanik në vitin 2003 BE u kishte premtuar të ashtuquajturave shtete të Ballkanit perëndimor anëtarësim në aleancën europiane...
0 300

Nga Veton Surroi Hapi i parë mendor për Brukselin për të dalë nga rrethi vicioz i negociatave pa parim: faza e ardhshme fillon pa...
0 268

Donald Trump pozon në një ring wrestlingu duke qëlluar në fytyrë një njeri veshur me kostum, fytyra e të cilit është e mbuluar me...
0 312

Nga Enver Robelli Ishte një amerikan që e bëri ceremoninë e ndarjes nga Helmut Kohli më madhështore, më njerëzore, më të ndritshme. Bill Clintoni,...
0 323

Nga Augustin Palokaj Prej kësaj jave, ajo që në Kosovë njihet si “Gjykata Speciale”, ndërsa formalisht është pagëzuar me emërtimin tejet të çuditshëm si “dhomat...