Home LIFESTYLE Sulm terrorist në Turqi, 27 të vdekur dhe 100 të palgosur –...

Ministria e Punëve të Brendshme të Turqisë në një deklaratë për mediat ka thënë se në shpërthimin e ndodhur në qytetin kufitarë me Sirinë, Suruç të paktën 27 persona kanë humbur jetën dhe rreth 100 perosna janë plagosur, raporton Anadolu Agency (AA).

Në deklaratën e Ministrisë së Brendshme thuhet se në Suruç sot rreth orës 12:00 sipas orës lokale ka ndodhur një shpërthim nga i cili të paktën 27 persona kanë humbur jetën dhe rreth 100 të tjerë janë plagosur.

Ndërkohë në deklaratë thuhet gjithashtu se mjekimi i rreth 100 personave të plagosur po vazhdon në spitalet e këtij qyteti.

Ministria e Punëve të Brendshme e Turqisë ka deklaruar gjithashtu se ka dërguar një ekip drejt qytetit Suruç për të kryer hetimet e nevojshme në lidhje me ngjarjen në fjalë.

Qyteti turk Suruç është i vendosur në rajonin jugorë të qytetit Sanliurfa dhe pranë kufirit sirian dhe qytetit sirian Kobani.

Qyteti i cili po përballet me një fluks shumë të madh refugjatësh nga Siria që nga fillimii konlfiktit në Siri ndodhet nën masa më të gjëra sigurie.