Home SPORT Futbolli ia ka ndryshuar imazhin Shqipërisë

Nga ecuria te klubi i tij, tek e ardhmja, Ansi Agolli flet edhe për kombëtaren dhe natyrisht nuk mund të evitohet një ngacmim për zgjedhjet në FSHF

Ansi Agolli është një rast për studim, sepse është shumë e vështirë që të gjesh futbollist që të qëndrojë në të njëjtin nivel gjatë gjithë karrierës, duke qenë një garanci në çdo ekip ku ka luajtur. Duket sikur trajnerët e përcaktojnë formacionin duke nisur nga kapiteni i kombëtares kuqezi, ajo kombëtare që në dekadën e fundit ka hedhur hapa gjigantë dhe natyrisht një kontribut të madh ka dhënë edhe Agolli. Prej vitit 2010 në Azerbajxhan, Ansi është bërë një ikonë e Karabagut, aq sa e konsiderojnë një azer të vërtetë dhe pakkush e sheh larg klubit, duke harruar që vitet ikin dhe Agolli nuk është më 23 vjeç. E megjithatë, pasaporta pak rëndësi ka, kur e sheh në fushë nuk e kupton fare që Agolli është më i moshuari i skuadrës, së bashku me mbrojtësin tjetër Sadikov. Për “Sport Ekspres” Agolli ka folur për ecurinë e karrierës së tij, planet e së ardhmes, kombëtaren, por nuk mund të mos e ngacmonim edhe për të famshmet zgjedhje për kreun e FSHF-së. Disa nga futbollistët e kombëtares kanë dalë në krah të Dukës, me postime në rrjetet sociale, çka është konsideruar fushatë, por Ansi pret shkurt, kur i përmendet kjo gjë: “Për fjalët nuk e vras shumë mendjen, unë them atë që ndiej, qoftë kjo e saktë, apo e gabuar. Nuk janë zgjedhje politike, që unë të akuzohem se po ndikoj te populli me fjalët e mia. Votojnë klubet, me sa di unë, dhe nuk besoj se ndonjë president klubi pret të dëgjojë Agollin për të vendosur cilin do votojë”.

– Zhvillimet në Shqipëri, i ndjek? Është kohë zgjedhjesh në FSHF dhe që tani është garë plot debate.

– Pak a shumë i kam ndjekur nëpërmjet internetit, me lajmet që dalin dhe me intervistat që jepen. E kam parë që është garë e ndezur, ndoshta tejkalohet masa, sepse flasim vetëm për sport, por jemi mësuar si popull.

– Si kapiten dhe si ‘ish’ i kampionatit shqiptar, je më i kualifikuar për të folur dhe krahasuar të shkuarën dhe të tashmen. A jemi ne rrugën e duhur si futboll?

– Kam rreth 13 vite që luaj me ekipin kombëtar A, por më parë kam luajtur edhe në kombëtaren U-19 dhe atë të 21-vjeçarëve. Në këto vite që kam qenë pjese e Kombëtares kam vënë re një zhvillim me hapa të mëdhenj të futbollit shqiptar dhe rezultatet nuk kanë ardhur rastësisht. Nuk do futem në detaje, por disa të vërteta duhen thënë. Dikur futbolli shqiptar nuk bënte pjesë në asnjë hartë të Europës, ndërsa tani në sytë e të huajve shikohet me një mënyrë tjetër, e kjo jo vetëm për sa i përket kombëtares, por edhe për sa i përket kampionatit. Për ne lojtarët që luajmë jashtë, kur dëgjojmë fjalë të mira për futbollin shqiptar na bën te ndihemi krenarë e na jep një shtysë mjaft të madhe e sigurisht vërteton faktin që futbolli në Shqipëri është në rrugën e duhur, pa diskutim.