Home LIFESTYLE Ekskluzive: Këta janë 31 deputetët e zgjedhur të Vetëvendosjes

Lëvizja Vetëvendosje ka befasuar të gjithë në zgjedhjet nacionale të 11 qershorit kur mori rreth 27 % të votave.

Partia e Visar Ymerit, e cila në legjislaturën e kaluar ka pasur 17 deputetë, tani do të ketë 31 deputetë.

Media ka siguruar listën e kandidatëve të Vetëvendosjes të cilat kanë marrë vota të mjaftueshme për të qenë pjesë të Kuvendit.

Në këtë listë ajo qe bie në sy është se shumica e deputetëve të legjislaturës se kaluar do të jenë përsëri deputet në Kuvendin e Kosovës.

Vota më bollëk kanë marrë edhe kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti dhe nënkryetari Dardan Sejdiu.

Edhe aderimet e reja të Vetëvendosjes kanë fituar mandatin e deputetit. Emrat si: Dukagjin Gorani, Adem Mikullovci, Sami Kurteshi dhe Ali Lajçi do të jenë pjesë e legjislativit.

Ja lista e plotë:

Meshkuj

Albin Kurti
Shpend Ahmeti
Dardan Molliqaj
Dardan Sejidu
Visar Ymeri
Glauk Konjufca
Fisnik Ismaili
Rrexhep Selimi
Luburn Aliu
Dukagjin Gorani
Adem Mikullovci
Sami Kurteshi
Driton Çaushi
Faton Topalli
Ismajl Kurteshi
Salih Salihu
Ali Lajci
Mytaher Haskuka
Valon Ramadani
Arber Rexhaj
Qendron Kastrati
Frasher Krasniqi

Femra

Aida Derguti
Albulena Haxhiu
Donika Kadaj
Besa Baftiu
Fatmire Kollcaku
Arberie Nagavci
Saranda Bogujevci
Shqipe Pantina
Fitore Pacolli